СТАТУС БЕЗРОБІТНОГО ТА ЗАЛУЧЕННЯ ДО СУСПІЛЬНО КОРИСНИХ РОБІТ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
З 05 вересня 2022 року оновлено способи реєстрації громадян на відвідування центрів зайнятості (електронну чергу). Віднині записатися на прийом до фахівця центру зайнятості можна лише через особистий кабінет, де також відображається вся актуальна інформація щодо пошуку роботи, здійснення нарахувань та виплат тощо.
Реєстрація та вхід до персонального кабінету надалі буде здійснюватися виключно через кваліфікований електронний підпис.
Зареєструвати кабінет онлайн.
Обмежена кількість записів: 1 талон = 1 відвідування одного центру зайнятості.
Нагадуємо, що подати заяви на отримання статусу безробітного та призначення (поновлення) виплат допомоги по безробіттю можна онлайн через урядовий портал Дія, гугл-форму Державної служби зайнятості та чат-бот .
Зверніть увагу! Заяви на отримання статусу безробітного, які надіслані на електронну пошту inbox@es.dcz.gov.ua після 5 вересня 2022 року, не розглядаються.
Інформація про стан роботи всіх центрів зайнятості та їх контакти відтепер не розміщуватиметься щодня на Viber https://is.gd/Vflhe6 та Telegram https://is.gd/DPeLkF каналах в форматі *.pdf, а є в постійно закріплених вгорі повідомленнях. Оновлення відбувається щодня.
Роботодавці та безробітні можуть самостійно створювати та активувати персональний кабінет на веб-сайті Державної служби зайнятості» в режимі онлайн. Нагадуємо, що реєстрація та вхід до персонального кабінету здійснюється виключно через кваліфікований електронний підпис. Оновлена «Інструкція з реєстрації знаходиться тут: https://is.gd/yLsosR. Зокрема, для роботодавців з’явилася можливість подання звітності про потребу в працівниках за формою № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» онлайн, деталі тут https://is.gd/B8HFWE. У свою чергу для шукачів роботи оновлено способи реєстрації на відвідування центрів зайнятості (електронну чергу) https://is.gd/NO0mAR.
Розрахувати приблизний розмір допомоги по безробіттю відтепер можна в чат-боті @DCZWorkNowBbot. Зверніть увагу: онлайн-калькулятор працює в довідковій формі та не є підставою для визначення розміру при нарахуванні допомоги по безробіттю.
ВИЗНАЧЕННЯ РОЗМІРУ ДОПОМОГИ ПО БЕЗРОБІТТЮ
У період карантину та на час воєнних дій в Україні допомога по безробіттю призначається з першого дня реєстрації особи як безробітної на підставі поданої особою відповідної заяви.
Розмір та термін виплати допомоги по безробіттю визначаються для кожної особи індивідуально і залежать від наявного страхового стажу людини, її заробітної плати (доходу), причини звільнення та тривалості безробіття, з урахуванням таких особливостей:
1) для застрахованих осіб;
Розмір виплат залежить від страхового стажу – як загального, так і протягом останніх 12 місяців (обов’язково наявність страхового стажу не менше 6 місяців), що передують місяцю реєстрації особи як безробітної, та середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) визначеної відповідно до чинного законодавства. Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням) у таких відсотках:
до 2 років – 50 %;
від 2 до 6 років – 55 %;
від 6 до 10 років – 60 %;
понад 10 років – 70 %.
Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру:
перші 90 календарних днів – 100 %;
протягом наступних 90 календарних днів – 80 %;
у подальшому – 70 %.
Мінімальний розмір виплати допомоги по безробіттю становить 1800 гривень.
Максимальний розмір допомоги по безробіттю під час дії воєнного стану не може перевищувати 150 відсотків мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року, та становить 9750 гривень.
Якщо ж особа має страховий стаж менше 6 місяців протягом 12 місяців, що передували реєстрації як безробітної, або звільнена з останнього місця роботи з підстав, передбачених пунктами 3, 4, 7 і 8 частини першої статті 40, статтями 41 (крім пункту 5 частини першої) та 45 Кодексу законів про працю України, а також з аналогічних підстав, визначених іншими законами, мають право на допомогу по безробіттю у мінімальному розмірі – 1000 гривень.
2) для молоді:
Молоді, яка закінчила або припинила навчання в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, звільнилася із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби та потребує сприяння працевлаштуванню на перше робоче місце, у разі реєстрації в установленому порядку, надається допомога по безробіттю тривалістю 180 календарних днів протягом двох років з дня її призначення в мінімальному розмірі – 1000 гривень.
У разі наступної реєстрації безробітних із числа молоді, що належала до зазначеної категорії, після працевлаштування та набуття ними страхового стажу, допомога по безробіттю призначається тривалістю 360 календарних днів.
3) ВПО або тим, хто перебуває на території громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), в разі відсутності документів та відомостей про періоди страхового стажу, трудової діяльності, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), допомога по безробіттю призначається тривалістю 180 календарних днів протягом двох років з дня її призначення в мінімальному розмірі для застрахованих осіб — 1800 гривень.
Після надходження необхідних документів та відомостей протягом двох років з дня її призначення тривалість виплати допомоги по безробіттю та її розмір переглядаються відповідно до законодавства.
ЄДИНИЙ ПОРТАЛ ВАКАНСІЙ
З 19 вересня 2022 року запрацював «Єдиний портал вакансій» https://jobportal.dcz.gov.ua/, на якому розширено критерії пошуку роботи. Відтепер користуватись порталом можна з будь-якого мобільного пристрою, а пошук вакансій здійснювати за «районом» та «громадою».
Десятки тисяч робочих місць на відстані одного кліку. Такі можливості відкриває Єдиний портал вакансій, який розпочав роботу завдяки спільним зусиллям Міністерства економіки України, Державної служби зайнятості та провідних українських сайтів з пошуку роботи (work.ua, robota.ua, novarobota.ua, pidbir.com, grc.ua, ua.jooble.org).
Функціонал сайту дозволяє знайти інформацію про роботу відповідно до регіону, галузі та очікуваного рівня зарплат. Єдина база даних оновлюється в режимі реального часу. Підписка на вакансії за галуззю та регіоном доступна через чат-бот у Telegram.
Також нагадуємо, що за допомогою ви можете звертатися на нашу онлайн-підтримку через чат-бот у Telegram.
МІКРОГРАНТИ
На базі Державного центру зайнятості запущено проект Мікрогранти, відповідно до якого бажаючі можуть подати свій бізнес проект для надання допомоги у формі мікрогранту.
Відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 21 червня 2022 року № 738 “Деякі питання надання грантів бізнесу” затверджено три Порядки щодо надання мікрогрантів, а саме:
- Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу;
- Порядок надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства;
- Порядок надання грантів для створення або розвитку тепличного господарства.
Мікрогранти надаються суб’єктам господарювання: суб’єктам мікропідприємництва чи малого підприємництва (фізична особа — підприємець або юридична особа), крім суб’єктів господарювання державного та комунального секторів економіки.
Наприклад, розмір мікрогранту на розвиток власного бізнесу, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50 000 гривень та не перевищує:
- 150 000 гривень у випадку зобов’язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника;
- 250 000 гривень у випадку зобов’язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників.
Мікрогранти надаються для покриття таких напрямів витрат, як:
- придбання обладнання, необхідного для провадження господарської діяльності отримувачем, яке не підлягає відчуженню до виконання умов договору про надання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави);
- закупівля сировини та матеріалів (деталі зазначаються отримувачем у бізнес-плані);
- орендна плата за нежитлове приміщення (якщо така орендна плата становить не більше 25 відсотків розміру мікрогранту);
- лізинг обладнання (крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування).
Доступ є відкритим до анонсів заходів, що пов’язані з реалізацією програми надання мікрогрантів, які будуть проводитись центрами зайнятості, зокрема, навчання, консультації та менторський супровід. Інформація оновлюється в режимі онлайн. Файл для перегляду доступний за посиланням:
ПІДБІР ПІДХОДЯЩОЇ РОБОТИ
Основне завдання Державної служби зайнятості є сприяння громадянам у підборі підходящої роботи. Відповідно до Закону України “Про зайнятість населення” (далі – Закон) з травня поточного року змінено підходи до вимог підходящої роботи для зареєстрованих безробітних та осіб, які шукають роботу, на час дії воєнного стану.
- Новації щодо врахування кваліфікації при підборі підходящої роботи під час дії воєнного стану. Згідно з пунктом 5-2 Прикінцевих та перехідних положень Закону, підходящою для безробітного та особи, яка шукає роботу, вважається робота, яка:
а) відповідає його (її) освіті, професії/професіям (спеціальності/спеціальностям), кваліфікації, а також набутому особою за період своєї трудової діяльності досвіду роботи, — протягом 30 календарних днів з дня надання статусу зареєстрованого безробітного;
б) не потребує кваліфікації (спеціальності), професійної підготовки, або робота, що потребує первинної професійної підготовки, зокрема безпосередньо на робочому місці, — для осіб, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 30 календарних днів, та для осіб, які не мають професії (спеціальності) і вперше шукають роботу.
- Змінено підхід до врахування розміру заробітної плати при підборі підходящої роботи. При підборі підходящої роботи враховується заробітна плата у розмірі:
а) не нижче розміру заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) за останнім місцем роботи (служби) — для осіб, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного протягом 30 календарних днів з дня надання такого статусу;
б) не нижче розміру мінімальної заробітної плати для роботи на умовах повного робочого часу (дня) — для осіб, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 30 календарних днів та осіб, які здійснюють пошук роботи вперше.
- Визначено особливості щодо території, на якій здійснюється підбір підходящої роботи. Підбір підходящої роботи здійснюється за місцем звернення особи до органів служби зайнятості, та не обмежується межами адміністративно-територіальної одиниці, в якій особа зареєстрована як безробітний чи звернулася для пошуку роботи. При цьому без згоди особи їй не може пропонуватися робота, яка потребує зміни місця проживання або місця перебування.
- Передбачено залучення до громадських та суспільно корисних робіт у разі неможливості підшукати підходящу роботу.
У разі відсутності підходящої роботи зареєстровані безробітні направляються на громадські та інші роботи тимчасового характеру або суспільно корисні роботи (пункт 20 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 р. № 792 зі змінами).
- Наслідки відмови від підходящої роботи.
У разі відмови безробітного від двох пропозицій підходящої роботи або відмови від виконання суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, реєстрація безробітного припиняється (пункт 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 р. № 792 зі змінами).
Основні питання, пов’язані із залученням безробітних до суспільно корисних робіт
В умовах війни всі зусилля суспільства мають бути спрямовані на опір агресору та подолання наслідків вторгнення. Відтак, зростає необхідність збільшення кількості трудових ресурсів, залучених до забезпечення нормального функціонування суспільства. Одним із таких ресурсів є залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт. Механізм залучення працездатного населення до таких робіт врегульовано Порядком залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2011 р. № 753 (Порядок № 753). У період війни питання залучення до суспільно корисних робіт та зайнятості населення стали тісно пов’язані. Зокрема, суспільно корисні роботи можуть пропонуватися зареєстрованим безробітним.
- За яких умов безробітного можуть залучити до суспільно корисних робіт?
У період воєнного стану змінилися вимоги до визначення підходящої роботи. Так, для осіб, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 30 календарних днів, підходящою вважається робота, яка не потребує кваліфікації (спеціальності), професійної підготовки, або робота, що потребує первинної професійної підготовки, у тому числі безпосередньо на робочому місці. В якості такої роботи можуть пропонуватися суспільно корисні роботи.
Важливо, заробітна плата має бути не нижчою розміру мінімальної заробітної плати (для роботи на умовах повного робочого часу).
Це відповідає пункту 5-2 Прикінцевих положень Закону України «Про зайнятість населення».
- Яким чином організовуються суспільно корисні роботи?
Рішення про впровадження трудової повинності та організацію суспільно корисних робіт ухвалює військове командування самостійно або із залученням місцевої влади/органів місцевого самоврядування або військових адміністрацій (п. 4 Порядку № 753). Цим же рішенням визначаються види робіт та перелік об’єктів, на яких вони будуть проводитись, визначається джерело їх фінансування та кількість осіб, які будуть них залучені.
До суспільно корисних робіт можуть залучатися працездатні особи, у тому числі ті, що не підлягають призову на військову службу, які за віком і станом здоров’я не мають обмежень до роботи в умовах воєнного стану, а також зареєстровані безробітні. .
- Які соціальні й трудові гарантії надаються при залученні до суспільно корисних робіт?
Особи, що залучаються до суспільно корисних робіт, мають право на:
укладення строкового трудового договору з оплатою нижче від розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на дату її нарахування;
на оплату проїзду в межах регіону до місця виконання робіт та у зворотному напрямку (у разі потреби);
охорону праці та загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
- Чи втрачається статус безробітного на період виконання суспільно корисних робіт?
На весь час виконання суспільно корисних робіт у період воєнного стану за особою зберігається статус безробітного.
- Що буде у разі відмови безробітного від залучення до суспільно корисних робіт?
Підставою для припинення реєстрації зареєстрованому безробітному є його відмова від двох пропозицій підходящої роботи (п.30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затв. постановою КМУ від 19.09.2018 р. № 792).
Оскільки пропозиція суспільно корисних робіт прирівнюється до пропозиції підходящої роботи, у разі відмови зареєстрованим безробітним від виконання таких робіт, центр зайнятості може припинити його реєстрацію як безробітного.
ОЛЕКСАНДР ШАТНІЙ