Демобілізованих контрактників віком до 25 років можуть мобілізувати повторно: розʼяснення Романа Костенка
Секретар Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Роман Костенко звернув увагу на правову колізію, через яку молоді люди віком від 18 до 24 років, які вже відслужили за контрактом, можуть бути знову призвані до лав ЗСУ майже одразу після звільнення.
Суть проблеми
За словами нардепа, зараз в Україні діє заборона на мобілізацію чоловіків віком до 25 років, які не мають військового досвіду (тобто не проходили строкову службу чи не закінчували військову кафедру). Проте ця норма не поширюється на тих, хто вже отримав статус військовозобов’язаного.
Ключові пункти, озвучені Костенком:
-
Зміна статусу: Молода людина, яка у 18 років добровільно підписала контракт, після його завершення та демобілізації переходить із категорії «призовника» до категорії «військовозобов’язаного».
-
Мобілізація «на наступний день»: Оскільки такі особи вже мають бойовий досвід та військову підготовку, закон дозволяє призивати їх під час мобілізації, попри те, що їм ще не виповнилося 25 років. Костенко наголосив, що теоретично таку людину можуть знову викликати до ТЦК вже наступного дня після демобілізації.
-
Відсутність законодавчого імунітету: Наразі в законодавстві немає норми, яка б надавала гарантовану відстрочку на певний період саме для цієї категорії молодих ветеранів-контрактників.
Контекст
Роман Костенко підкреслив, що це питання потребує уваги, оскільки створюється ситуація, коли ті, хто добровільно пішов захищати країну в юному віці, опиняються в нерівних умовах з однолітками, які не служили й мають «імунітет» від призову до 25 років.
Нардеп зауважив, що цей нюанс є важливим для розуміння тими, хто планує підписувати контракти, та для законотворців, які працюють над вдосконаленням процесів мобілізації.
Джерело: Спеціальні кореспонденти