skip to Main Content

Як ГПУ допомогла вкрасти 400 мільйонів

Після перемоги Зеленського на виборах Юрій Луценко робив усе аби уникнути відставки. Він навіть пропонував допомогти президентові боротися з корупцією, і ця пропозиція була найкомічнішою з усіх, адже Юрій Віталійович не просто не досяг жодних помітних успіхів у боротьбі з корупцією – він сам став одним з найпомітніших її уособлень.

В попередніх публікаціях “Луценко рятує Альперіна” і “Луценко підстилає соломку” я розповів про індивідуальну “пенсійну програму” колишнього вже генпрокурора, яка мала на меті зробити його постпрокурорське життя ситим і безтурботним. Час іде, а нові пункти цієї програми (читай – відверто корупційні оборудки) все спливають і спливають. Ось чергова.

В 2014 році на території Вишеньківської сільради Бориспільського району був виявлений намитий у незаконний спосіб пісок. Багато  – 2,6 млн тонн або більше 1,6 млн кубометрів. Достеменно невідомо, хто намив таку купу піску, але це й не так важливо в нашому контексті. Після низки процедур пісок компетентні органи офіційно визнали безхазяйним і уклали договір з ДП МВС України «Спецсервіс» на реалізацію цього безхазяйного товару. Того ж року пісок продали на Першій українській міжрегіональній біржі ТОВ «БудМаркетГруп» за суму близько 18 млн грн.

Покупець встиг розрахуватися за пісок лише частково, сплативши лише 500 тис грн, як у справу втрутилися фіскали, які визнали купівлю-продаж  невигідною для держави. Відбулася реституція і пісок знову набув безхазяйного статусу. Далі кілька років тривали судові процеси з банками, в заставі у яких перебували ділянки землі з намитим піском. Аби не мучити вас нюансами справи, скажу просто що до 2019 року, безхазяйний пісок, так би мовити, юридично очистився і був готовий для реалізації з подальшим поповненням місцевого бюджету на колосальну суму. Середня оптова ціна річкового піску сьогодні становить 160 грн за тонну. 2,6 млн тонн х 160 грн = 416 млн грн – запам’ятайте цю суму.

Сільська рада перебувала в ейфорії, малюючи в уяві світле майбутнє, але в цей момент на арену вийшла Генпрокуратура і, як завжди, все порішала.

Виявляється, ще з лютого 2018 року в ГПУ повільно тліла заява громадської організації про те, що нібито на території Вишеньківської сільради відбувається незаконний видобуток піску. Не минуло й року як прокуратура відреагувала, з’ясувавши, що у власника ділянки, на якій зберігався пісок, немає дозволу на його видобуток. Було відкрито кримінальне провадження, а сам пісок постановою прокурора відділу ГПУ Р.Саврова в квітні 2019 року був визнаний речовим доказом. Печерський районний суд задовольнив клопотання прокурора і наклав арешт на пісок як на речовий доказ у кримінальному провадженні.

Далі події розвиваються дуже динамічно. В травні Печерський суд за клопотанням прокурора передає пісок Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА). В рішенні суду зазначається обсяг піску та його вартість, встановлена експертизою – 207 мільйонів гривень. А вже в червні АРМА поспіхом продає пісок ТОВ «Центр білінгових систем», яке, відповідно до статуту, спеціалізується на IT, всього за  27 млн грн, тобто за ціною, яка у 8 разів менше експертної оцінки і в 11 разів менше ринкової! 

Виникає логічне питання, навіщо було продавати пісок з таким поспіхом і за таку смішну ціну, адже це не швидкопсувний продукт, тобто може лежати скільки завгодно. Це питання неодноразово ставилось співробітникам ГПУ, але вони пропонували переадресувати його пану Луценку, який начебто й був натхненником цієї безпрецедентної казнокрадської оборудки, внаслідок якої держава втратила майже 400 млн грн. Такі масштабні схеми – відкрити провадження, заарештувати майно, примусити АРМА продати його за заниженою ціною – не можуть бути втілені без найвищого покровительства в ГПУ. 

Це дуже простий кейс, який можна розслідувати за кілька місяців. Сподіваюсь, новий генпрокурор не давав старому жодних гарантій недоторканості. Отже чекаю на провадження і підозри учасникам оборудки. 

Джерело: https://censor.net.ua/blogs/3146845/yak_gpu_dopomogla_vkrasti_400_mlyionv

Комментариев: 0

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back To Top