“ГАЗПРОМ” РУКАМИ НАБУ ТА АРМА НАМАГАЄТЬСЯ ПОВЕРНУТИ СОБІ ВПЛИВ НА ГАЗОВОМУ РИНКУ УКРАЇНИ
5 грудня 2019 року “Газпром” звернувся до НАБУ із заявою про злочин, переслідуючи одну єдину мету – віджати акції “Газтранзиту” на користь Росії.
Трохи історії.
Компанію “Газтранзит” було створено у 1997 році для розширення пропускної здатності газотранспортної системи України для збільшення об’ємів транзиту російського газу в Туреччину і країни Балканського регіону.
Раніше 40,2% “Газтранзиту” належали “Нафтогазу”, 19,5% – турецькому “Турусгазу”, а ще 40,2% – російському “Газпрому”.
У 2016 році АМКУ оштрафував “Газпром” на понад 85 млрд грн за зловживання монопольним становищем на ринку послуг з транзиту природного газу магістральними трубопроводами територією України. У 2017 році суд зобов’язав “Газпром” виплатити в держбюждет України понад 171 млрд грн за порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Відтак, 40,2% акцій “Газпрому” в “Газтранзиті” продали 29 січня 2019 року на фондовій біржі ПФТС за ціною 41 млн грн новому власнику – українському інвестиційному фонду. Першочергова оцінка вартості акцій була взята з балансової вартості без проведення оцінки і становила 630 мільйонів гривень.
Два роки держава намагалась продати 40 % акцій “Газтранзиту” і було проведено декілька невдалих аукціонів (перший, другий, третій). За цей час жоден інвестор не виявив бажання придбати пакет акцій з такою вартістю, оскільки не володіючи контрольним пакетом акцій складно впливати на політику діяльності підприємства в цілому. В кінці 2018 року була проведена грошова оцінка, яка становила близько 40 мільйонів гривень. Після цього торги були оголошені в черговий раз і дві компанії взяли участь в торгах, по результатам яких український інвестиційний фонд став переможцем.
З 2016 року і до жовтня 2019 року тривали судові засідання, де попередній власник активів “Газпром” намагався повернути їх. Але, восени 2019 року було винесене остаточне рішення не на їх користь. Саме після цього 6 грудня 2019 року НАБУ відкриває кримінальну справу за № 52019000000001083, якою від 17 січня 2020 року акції українського інвестиційного фонду в «Газтранзиті» визнані речовим доказом у кримінальному провадженні і арештовані.
Схема віджиму важливого стратегічного об’єкту України
В той час, коли НАБУ та АРМА, які повинні стояти на захисті прав та інтересів українського народу, навпаки, прислужують процесу поступового повернення акцій “Газтранзиту” російському гравцю – “Газпрому”. Кримінальне провадження № 52019000000001083 було відкрите за зверненням самого “Газпрому”. І це звернення базувалось на певному документі, статус якого доволі сумнівний, який начебто підтверджує наявність в діях вже нинішнього власника 40 % акцій “Газтранзиту” – українського інвестиційного фонду наявність фіктивно створеного в ручному режимі складу злочину.
Сумнівність документу полягає в строках його видачі, суб’єкті видачі, а також ряду інших невідповідностей законодавству.
В кінці 2019 року між Україною та Росією була підписана мирова угода, згідно положень якої всі нестягнені на той момент борги згідно рішення АМКУ скасовуються і не підлягають подальшому стягненню, натомість вже стягнене майно, в тому числі частина акцій “Газтранзиту”, не підлягають поверненню. При затвердженні мирової угоди фактично було підтверджено правомірність стягнення акцій і “Газпром” не заявив тоді заперечень, а зараз хоче повернути собі активи.
Тобто, при відкритті кримінального провадження НАБУ цілком і повністю усвідомлювало і знало, що ведеться підготовка мирової угоди і їм треба було будь-яким чином загальмувати процес діяльності “Газтранзиту” з новим власником – українським інвестиційним фондом, щоб допомогти “партнерам” з російського “Газпрому” повноцінно вести боротьбу за повернення своїх активів. АРМА також цілком послідовно підтримує цю боротьбу і “допомагає” законному українському інвестору позбутися активів на користь Росії.
Але, незважаючи на мирову угоду і в підтвердження попередньої тези про спільну боротьбу за повернення активів Росії, “Газпром” продовжує реалізацію плану щодо повернення відібраних активів. В 2020 році було подано нові позови, результатом яких має стати повернення акцій “Газтранзиту” до російського “Газпрому”.
На сьогодні акції передані в управління АРМА, яке всупереч своєму статусу немає достатнього досвіду управління активами такого роду, для підготовки конкурсу на їх передачу в управління іншій компанії.
За інсайдерською інформацією Спеціальних кореспондентів конкурс готується під конкретно визначеного переможця, яким має стати НАК “Нафтогаз”.
Синхронність дій НАБУ, АРМА та “Газпрому” викликає сумнів, та породжує питання – чи дійсно НАБУ та АРМА переслідують ті цілі, які на них покладені за законодавством України, і чи не використовує російський “Газпром” НАБУ та АРМА як союзників у поверненні своїх активів та намагання повернути вплив на українському ринку газу?
Джерело: Спеціальні кореспонденти